Головна > Статті > Переваги LED

Переваги LED


Image of article
 1. Енергоефективність
  Значення світлової віддачі (енергоефективність), що є співвідношенням рівня світлового потоку приладу (кількість люмен) на кожну спожиту одиницю потужності (ват), є одним з найважливіших параметрів для споживача. Практично це відображає спроможність приладу створити більше світла за допомогою менших витрат електроенергії, тому світлова віддача є більш наочним показником енергоефективності джерела світла в порівнянні з індексом енергоефективності IEE.

  На сьогоднішній день показник світлової віддачі світлодіодних світильників, що створюються передовими виробниками, має значення вище 135 лм/Вт, що, на відміну від ламп розжарювання (які мають ефективність 10-20 лм/Вт) та люмінесцентних ламп (які мають ефективність від 40 до 70 лм/Вт), є наочним чинником переваги новітніх LED технологій.
  При переобладнанні або купівлі нових світлодіодних світильників, термін окупності більшою мірою залежить від їх енергоефективності, ціни на електроенергію, та періодичності використання даних пристроїв, ніж від їх ціни.

  Починаючи з 12 липня 2012 року Європейський Союз прийняв додаткові класи енергоефективності для джерел світла, а саме А+ та А++, які прямо пов’язані з якістю застосованих світлодіодів та конструктивними рішеннями освітлювальних приладів.
 2. Рівень кольоропередачі як показник відповідності натуральним кольорам
  Мабуть, кожен із нас спостерігав відмінність відтінків кольорів одного і того ж об’єкта при освітленні приладами різного типу (різними світловими середовищами). Класичний приклад: колір одягу на вітринах та манекенах магазинів сприймається більш або менш насиченим у залежності від джерел світла, що використовується для його освітлення.
  Для оцінки повноти сприйняття всієї палітри фарб при світлі того чи іншого джерела світла був введений індекс передачі кольору (Ra або CRI). Даний коефіцієнт є відносною величиною від 0 до 100, яка характеризує рівень відповідності кольору, отриманого при освітленні певним освітлювальним приладом, до природного кольору тіла. Показнику 100 відповідає повний збіг спектру світла освітлювального приладу зі спектром сонця, тобто кольори від такого джерела світла передаються максимально точно. Чим вищий показник кольоропередачі, тим краще.
  Коефіцієнт кольоропередачі Характеристика кольоропередачі Типи джерела світла
  Ra = 100 Ідеальна Яскраве сонячне випромінювання у безхмарний день
  Ra ≥ 90 Чудова Галогенні лампи, лампи розжарювання, люмінесцентні лампи з 5-ти компонентним люмінофором, металогалогенні лампи, якісні світлодіодні лампи
  80 ≤ Ra < 90 Хороша Люмінесцентні лампи з 3-х компонентним люмінофором, хороші світлодіодні лампи
  70 ≤ Ra < 80 Для деяких призначень Люмінесцентні лампи нижньої цінової групи, світлодіодні лампи з світлодіодами поганих виробників
  Ra < 70 Для спеціальних призначень Люмінесцентні лампи нижньої цінової групи, ртутні лампи високого тиску, натрієві газорозрядні лампи, спеціальні світлодіодні лампи
  Аналізуючи вищеописану таблицю, можна зробити висновок, що світлодіодні світильники, на відміну від поширених у минулому люмінесцентних світильників, більш точно передають кольори об’єктів, що освітлюються.
 3. Зміна колірної температури для створення правильної атмосфери
  Колірна температура – один з параметрів, який характеризує якість, відтінок світла, а також частково визначає рівень яскравості освітлювального елементу.
  Діапазон колірної температури є дуже широким, тому більшість виробників світлотехнічних приладів умовно виділяють декілька менших діапазонів:
  • до 3300 K (тепле світло) – найкраще підходить для зон відпочинку, дошкільних навчальних закладів, палат лікарень, оскільки теплий м’який відтінок має заспокійливу дію;
  • від 3300 K до 4600 K (нейтральне світло або денне світло) – оптимальний варіант для офісів, складів, торговельних залів (в залежності від виду товару), загального освітлення в лікарнях, виробничих цехів та загального освітлення;
  • понад 4600 K (холодне світло) – світло для спортивних комплексів, вуличного освітлення, торговельних залів (для деяких видів товарів), для деяких специфічних виробництв, для складських приміщень. Спектр світла холодніших відтінків містить у собі більше синього кольору у порівнянні зі світлом тепліших відтінків. Холодне світло стимулює короткотермінову концентрацію, але при довготривалій дії призводить до підвищеної втомлюваності.
  Через технологічні особливості світлова ефективність холодних світлодіодів дещо вища за ефективність світлодіодів теплого відтінку, тому для збільшення економії виникає спокуса орієнтуватись на більш холодні відтінки. Оскільки такий підхід приносить шкоду здоров’ю людей, а технології останніх років дозволяють суттєво знизити цю різницю ефективностей, вибір, насамперед, має проводитись відповідно до призначення приміщення.
 4. Відсутність жорсткої ультрафіолетової складової
  В спектрі люмінесцентних світильників присутня жорстка ультрафіолетова складова світла. Даний тип випромінювання спричиняє руйнування поверхонь тканин та пластикових предметів, втрату насиченості кольорів фарбованих поверхонь (виникає ефект «старіння»).
  На відміну від люмінесцентних світильників, у світлодіодних світильників відсутня ультрафіолетова складова «нижньої» частини спектру (менше 410 нм). Саме тому для магазинів одягу, предметів мистецтва та інших товарів, для яких критичним є збереження їх зовнішнього вигляду, виникає необхідність у пошуку альтернативних джерел освітлення.
 5. Відсутність мерехтіння світла – стабільність світлового потоку
  Оскільки побутові світлодіодні світильники вмикаються у мережу змінної напруги, а світлодіоди потребують постійний струм, то схемотехнічна конструкція кожного світильника вимагає використання спеціального елемента (драйвера) для перетворення змінного струму в стабілізований постійний. В залежності від індивідуальних особливостей людини пульсації світла помітні при частоті до 60 Гц, а в окремих випадках (деякими людьми) – до 100 Гц. Медичні дослідження показали, що пульсації з частотою 100-300 Гц теж сприймаються нервовою системою і здійснюють вже невізуальний вплив на організм. Може з'явитися напруження очей, підвищена втомлюваність, головний біль.
  Вимоги до рівня пульсацій в діапазоні до 300 Гц сформульовані та оформлені у вигляді таблиць, в нормативних документах, що стосуються освітлювальних приладів і систем освітлення.
  Для більшості зон достатньо, щоб рівень пульсацій не перевищував 20 %, для зон з інтенсивним візуальним навантаженням рівень пульсацій не має перевищувати 10 %, для зон з роботою з електронними екранами рівень пульсацій не має перевищувати 5 %, для студій відеозапису – 1 %.
  Виробники якісних світлодіодних пристроїв використовують драйвери, які забезпечують низький рівень пульсацій струму в світлодіодах (відповідно – пульсацій світлового потоку). Для вимірювання рівня пульсацій є спеціальні прилади – пульсметри (зазвичай використовують універсальний прилад люксметр-пульсметр).
  На побутовому рівні великі значення пульсацій (джерела світла низької якості) можна виявити, використавши деякі типи смартфонів. Для цього необхідно направити об’єктив камери на джерело світлодіодного випромінювання та плавно змінювати експозицію (рухом смартфону, або прикриваючи частину кадру). Мерехтіння зображення або поява горизонтальних ліній на екрані телефону свідчитиме про наявність пульсацій. Контрастність зон спотворення між собою (відношення яскравостей ліній з більшою яскравістю до ліній з меншою яскравістю) передає орієнтовний рівень пульсацій. Однак такий метод не дуже об’єктивний, адже багато сучасних смартфонів мають режими спеціальної обробки зображення і виводять стабільні зображення навіть при пульсуванні джерела світла. Ще одним аргументом є те, що можливість отримання спотвореного зображення на екрані залежить від конкретних режимів роботи камери (частоти кадрів зйомки).
  Тож відсутність спотворення картинки на екрані смартфону не обов’язково свідчить про низький рівень пульсацій.
 6. Зручність у використанні та розподіленні світлового потоку
  Світлодіодні пристрої забезпечують можливість формувати рівномірний, направлений та повторювальний при виробництві світловий потік, що в комплексі із різноманітними варіантами кріплення та використання дозволяють реалізувати різноманітні схеми освітлення.
  Це дає можливість створювати ефективне розподілення світла над робочою зоною та дозволяє освітлювати лише необхідну територію чи простір. В залежності від типу приміщення є можливість вибрати світильники з різною шириною (з різною діаграмою направленості) світлового потоку, що дає змогу зекономити електроенергію внаслідок ефективного використання світлового потоку.
 7. Відсутність технічного обслуговування
  Однією з найважливіших причин для використання світлодіодних пристроїв є їх великий термін служби, що дозволяє уникнути додаткових витрат на обслуговування системи освітлення.
  Різні типи джерел світла мають доволі різні терміни служби. Лампи розжарювання та галогенні лампи, в залежності від типу та умов експлуатації, мають термін служби менший 2500 годин, люмінесцентні лампи – до 10000 годин, у той же час термін служби якісних світлодіодних ламп та світильників перевищує 40000 годин.
 8. Швидкість увімкнення
  Світлодіодні пристрої, на відміну від натрієвих та люмінесцентних ламп, не потребують додаткового часу для виходу на робочий режим, в них одразу ж після ввімкнення, за долі секунди, досягається заявлений рівень світлового потоку.
 9. Захист навколишнього середовища
  Звичайні люмінесцентні лампи містять у собі пари ртуті, тому після виходу з ладу ці світлові пристрої потрібно утилізувати. З демонтованими лампами необхідно звернутися до організацій, що займаються їх утилізацією, а це потребує додаткового фінансування.
  Крім цього, при пошкодженні лампи (порушенні герметичності скляної колби) виникає швидкий, безпосередній шкідливий вплив на здоров’я людей, оскільки пари ртуті мають високу летючість.
  Водночас світлодіодні світильники не містять у собі шкідливих речовин та не забруднюють навколишнє середовище.
 10. «Розумні» системи освітлення
  Завдяки своїй компактності, швидкодії та різноманіттю моделей з різною колірною температурою, світлодіоди стали незамінними компонентами для створення складних програмованих систем освітлення. До того ж, світлодіодна продукція ідеально підходить для використання у системах з високою частотою комутації, оскільки довговічність світлодіодів не залежить від кількості увімкнень та вимкнень.
Soc media