Головна > Статті > Винахід світлодіодів

Винахід світлодіодів


Image of article
  З моменту першого знайомства вчених із ефектом, завдяки якому були створені світлодіоди, пройшло вже понад сто років. Завдяки ретельній роботі та ентузіазму вчених людство навчилося ефективно використовувати ці дивовижні і незамінні на сьогодні елементи.

  Ще в 1907 році британський вчений Генрі Джозеф Раунд звернув увагу на слабке світіння, яке випромінює карбід кремнію при пропусканні через нього електричного струму. Вчений опублікував статтю про це відкриття в журналі Electrical World, але подальших досліджень в даному напрямку не було.

  Відновив вивчення світлодіодів російський фізик Олег Лосєв. Виявивши дивовижні властивості світлодіодів у 1921 році, він протягом багатьох років займався вивченням цього явища.

  Також слід відзначити внесок французького фізика Жоржа Дестріо, який, досліджуючи світіння матеріалів, в 1935 році виявив світіння сульфіду цинку.

  Однак батьком світлодіодів заслужено вважається американський вчений (який, до речі, має українське коріння) Нік Голоняк. Саме він у 1962 році вперше винайшов люмінесцентний діод червоного кольору, який використовував для створення лазера з видимим випромінюванням. Варто зазначити, що Нік Голоняк також має патенти на багато інших винаходів, наприклад, на лазерний діод і диммер.

  Пізніше, в 70-х роках, завдяки появі нових напівпровідникових матеріалів були винайдені світлодіоди в інших кольорах: зелені, жовті, оранжеві. Нові матеріали сприяли підвищенню надійності і продуктивності світлодіодів. Це, безумовно, прискорило розвиток ринку світлодіодів.

  В кінці 60-х років компанія Monsanto стала першим масовим виробником світлодіодів денного світла. Але тільки в 1970-і роки світлодіоди стали популярними, коли компанія Fairchild Optoelectronics представила дійсно дешеві світлодіоди для заводів-виробників.

  У 1993 році японські вчені Isamu Akasaki, Hiroshi Amano and Shuji Nakamura винайшли світлодіоди типу InGaN із яскраво-синім, синім і зеленим кольорами. Всього через рік були створені білі світлодіоди (з широким діапазоном довжин хвиль). Завдяки цьому винаходу розпочалося виробництво led світильників нового покоління – яскравих, економних освітлювальних приладів денного світла. За свій винахід японські вчені були нагороджені Нобелівською премією.

  Хоча світлодіоди червоного і зеленого спектра вже давно існували, саме відсутність синього була каменем спотикання на шляху до отримання білого (денного) світіння світлодіода.

  Світлодіоди з білим спектром світла використовують у світлодіодних світильниках, що ідеально підходять для заміни люмінесцентних світильників, ламп розжарювання і неонових ламп, у великих екранах телевізорів, у смартфонах, калькуляторах, годинниках і ліхтариках. Інфрачервоні світлодіоди використовують в пультах дистанційного керування технікою.

  Величезна популярність світлодіодних панелей і світильників пояснюється численними перевагами цих приладів, які дійсно ставлять їх на рівень вище над іншою освітлювальною технікою.

  До цих переваг відносяться висока світловіддача, стабільність світлового потоку, економність споживання електрики, екологічність і великий термін експлуатації світлодіодних світильників «ВІНСВІТ».
Soc media