Головна > Статті > Економія на освітленні

Економія на освітленні


 • Image of article
Під час планування реконструкції або будівництва різних об'єктів, вибір і проектування системи освітлення є одним з ключових моментів. У будь-якій сфері використання – офіс, виробничий цех чи торговельний зал продуктового супермаркету, потрібно враховувати ряд факторів для забезпечення якісного освітлення, яке має відповідати конкретним цілям, і водночас не має бути недоцільно дорогим чи занадто витратним в експлуатації. Головні чинники, на які потрібно звертати увагу при виборі освітлення, перелічені нижче.

 1. Світловий потік
  Світловий потік – кількісна характеристика випромінювання джерела світла. Одиниця вимірювання в системі СІ: люмен. Чисельно дорівнює енергії світлового потоку, який проходить через деяку поверхню за одиницю часу з коректуванням для врахування різної чутливості людського ока до випромінювання на різних частотах (до світла різного кольору). Це – головний параметр освітлювального приладу.
 2. Світлова ефективність, споживання електроенергії
  Світлова ефективність (світловіддача) – це співвідношення світлового потоку до використаної електроенергії. Найкращим вибором є світильники з максимально високим параметром світловіддачі, який розраховується простим діленням числа (значення) величини світлового потоку світильника на число величини його споживання в ватах. Світлова ефективність світильника залежить від джерела світла та від конструкції світильника. Лампи розжарювання мають ефективність 7-13 лм/Вт, люмінесцентні світильники – 30-70 лм/Вт, а світлодіоди – більше 100 лм/Вт (сучасні світлодіоди іменитих виробників – більше 200 лм/Вт).

  Плафон (розсіювач) світильника поглинає значну частину світлового потоку. Звичайне прозоре скло, яке, здавалося б пропускає все світло, насправді знижує потік світла приблизно на 10 % (за рахунок відбиття частини світлового потоку).

  Спеціальні високоякісні матові розсіювачі відбивають та поглинають 8-15 % світла. Звичайні матові плафони (частини люстр, білі кулі, всередині яких знаходяться лампи, пласкі розсіювачі LED-панелей) відбивають та поглинають 25-50 % світлового потоку. При цьому названі відсотки незворотньо втрачаються, а загальна ефективність світильника зменшується на відповідний відсоток. Також частина потоку втрачається всередині світильника, якщо рефлектор (внутрішня частина світильника) має низький коефіцієнт відбиття світла.
  Відповідно – популярні LED-панелі з рівномірним розсіювачем мають ефективність всього 70-80 лм/Вт.
  Світильники на основі високоефективних світлодіодів середньої цінової групи (180 лм/Вт), наприклад E36-3340-E24, з врахуванням усіх втрат – 120-130 лм/Вт.
  Світильники на основі дорогих високоефективних світлодіодів (200-205 лм/Вт), наприклад А66-3340-В2К, з врахуванням усіх втрат – 138-145 лм/Вт.

  Досить поширена і найнепрофесійніша помилка – вибір «сили світильника» за його потужністю споживання без врахування значення його світлового потоку. Наприклад, світильник на 27 Вт з потоком 3300 лм більш ефективний і кращий, ніж світильник на 40 Вт з потоком 4000 лм, в той же час світильник на 40 Вт інколи вибирають "як більш сильніший по світлу".

  На сучасних світильниках Ви можете побачити позначення класу їх енергоефективності. Згідно з Технічним регламентом маркування електричних ламп та світильників, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27.05.2015 р. №340, визначено 7 класів енергоефективності від А до Е (від найвищого до найнижчого). Найвищі класи енергоефективності А, А+ і А++ мають світлодіодні світильники, в той час, як світильники з люмінесцентними трубками – А, В, а лампи розжарювання – E.

  Зниження споживання електроенергії – той пункт, який допоможе істотно заощадити Ваші кошти. Використовуючи світлодіодне освітлення, наприклад, популярні LED світильники армстронг E66-3340-E24, Ви економите більше 50 % коштів на оплату електроенергії в місяць у порівнянні з освітленням люмінесцентними світильниками, та більше 60 %, використовуючи світильники А66-3340-В2К.

  Ви можете визначити строк окупності LED-світильників та загальну економію при їх використанні, скориставшить Калькулятором економії.
 3. Надійність світильників
  Світильники – товар, який для початку експлуатації потребує певних витрат на його інсталяцію (встановлення та підключення). Враховуючи, що світильники мають суттєвий габарит, а монтаж здійснюється на стелі (часто – досить високо, що потребує риштування або драбину "стремянку"), будь-яка заміна світильника потребує додаткових витрат. Крім того, для заміни потрібні пересилка, упаковка, додатковий час. Очевидно, що використання надійних світильників, навіть більш дорогих, але надійних, буде більш вигідним, ніж покупка дешевих LED-панелей, які потрібно буде регулярно замінювати. Вибираючи оригінальну продукцію таких світових лідерів освітлення, як Філіпс та Осрам, Ви точно отримаєте якісний продукт, однак вартість їх продукції дуже висока. Також на ринку є хороша, надійна продукція вітчизняних виробників, які мають хорошу репутацію. Вибираючи компанію, звертайте увагу на:
  • терміни гарантії на продукцію;
  • наявність на сайтах компанії фото та відео повного циклу виробництва світильників (це гарантує стабільність якості продукції, а також те, що це реальна виробнича компанія, а не торговець азійською дешевою продукцією);
  • участь компанії у виставках і тематичних заходах;
  • доступність компанії (всі телефони мають бути завжди на зв'язку), наявність сторінок компанії у Фейсбук;
  • простота і оперативність комунікації з її менеджерами та технічною підтримкою (відповіді на листи мають бути "день-в-день");
  • наявність сертифікатів відповідності, протоколів випробувань у відомих лабораторіях, що підтверджують якість та параметри продукції.
Soc media