Головна > Статті > УФ випромінювання в освітленні

УФ випромінювання в освітленні


Image of article
    Будь-яке джерело світла характеризується своїм спектральним складом. Спектр сонячного світла складається з червоних, оранжевих, жовтих, зелених, блакитних і синіх складових, різноманітних відтінків цих кольорів в залежності від енергії та довжини хвилі. Весь цей безперервний спектр і створює біле світло, яке ми звикли називати денним світлом. Але в спектрі сонячного випромінювання присутнє також випромінювання, невидиме для людського ока.

    Випромінювання, яке знаходиться за межею червоного, видимого для ока спектра світла, називають інфрачервоним. Інфрачервоне випромінювання невидиме для людини, але має теплову дію.

    З іншого боку видимого спектру світла випромінювання має меншу довжину хвилі і відповідно велику енергію. Світло від таких променів – синє та синьо-фіолетове. Далі по спектру, електромагнітне випромінювання, яке знаходиться за межею видимого спектру світла, називають ультрафіолетовим (УФ) випромінюванням.


УФ випромінювання має більшу енергію в порівнянні з видимим випромінюванням світла, його вплив провокує зміни шкіри, які є причиною появи засмаги. Надмірний вплив УФ випромінювання може стати причиною опіку або навіть викликати рак шкіри. Також негативний вплив УФ випромінювання зумовлює появу проблем із зором, таких як снігова сліпота. Особливо шкідливий вплив променів короткохвильової частини спектра УФ випромінювання (довжина хвилі менше 300 нм).

Тепер підходимо до головного питання: чи є УФ випромінювання в LED освітленні?

Біле світло складається з усіх кольорів спектру. Кристали світлодіодів самі по собі випромінюють не біле світло з повним спектром, а тільки вузький спектр одного кольору, і перетворення спектру люмінофором можливе тільки в сторону збільшення довжини хвилі (зменшення енергії квантів світла).

У 1993 році були створені ефективні сині світлодіоди, завдяки яким світлодіоди білого (денного) світла стали реальністю. Було встановлено, що якщо покрити яскраво-синій світлодіод фосфором з домішками рідкоземельних з'єднань, синє світло за рахунок фосфору перетворюється в колір іншої довжини хвилі, що сприймається оком людини як денне світло.

Джерела світла з використанням такої технології не містять жорсткої ультрафіолетової складової і не несуть загрози для здоров'я людини. На графіку ви можете бачити спектри стандартних світлодіодів з різною колірною температурою та різним коефіцієнтом CRI (Ra). Купуючи світлодіодні світильники для приміщень, Ви можете бути впевнені в безпеці освітлення.

Використовуючи люмінесцентні світильники, які мають в складі світлового спектру УФ-складову, Ви маєте і згубні наслідки її дії. Так, використання люмінесцентних джерел світла в приміщеннях сприяє вигоранню фарби, пластикових предметів і тканин (ефекту старіння, коли вони жовтіють і виглядають як старі).

Тому, щоб зберегти дорогоцінні експонати і оригінальні кольори предметів, у музеях, галереях, художніх студіях і магазинах одягу використовують стельові чи підвісні світлодіодні світильники для приміщень в якості заміни люмінесцентних світильників.

Soc media